Jedną z cech charakterystycznych powstającej obecnie architektury są duże przeszklenia i lekkość konstrukcji. Z potrzeby unowocześnienia naszych domostw oraz wpuszczenia jak największej ilości światła zrodziły się okna narożne. O czym należy pamiętać, jeśli planujemy zainstalować je w swoim domu?
Okna narożne – za i przeciw
Jak każde rozwiązanie, także okna narożne mają swoich zwolenników i przeciwników. Do najpopularniejszych argumentów przemawiających za tym pomysłem należą:
- Większa ilość światła w domu – wpada ono wówczas z dwóch stron, przez co jest go nie tylko więcej, ale możemy też cieszyć się nim dłużej
- Strona wizualna narożnych okien – dzięki zastosowaniu okien w rogach budynku „odciążamy” konstrukcję sprawiając, że zyskuje na estetyce
- Lepsze samopoczucie – światło naturalne to najlepsze z możliwych sposobów oświetlenia. Im dłużej możemy przebywać w domu bez konieczności zapalania sztucznego światła, tym lepiej dla wszystkich domowników
Pojawiają się również głosy, które mówią o cieniach tego typu rozwiązania. Na co najczęściej zwracają uwagę przeciwnicy narożnych okien?
- Większy koszt – naturalnie wykonanie narożnego okna kosztuje więcej, dochodzą do tego także koszty wzmocnienia stropu, zmiany projektu, inne nadproże itp.
Tylko tyle albo aż tyle. Choć liczba argumentów „za” przewyższa minusy, to właśnie cena jest jednym z czynników, które najczęściej bierzemy pod uwagę przy wyborze materiałów czy techniki budowlanej.
W przypadku, gdy rozważamy instalację kilku okien narożnych, koszty proporcjonalnie wzrastają, co również trzeba wziąć pod uwagę. Istnieje jednak sposób na ich obniżenie.
Okna narożne typu FIX
Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tzw. FIX-ach, warto nadrobić braki. Najprościej rzecz ujmując to przeszklenia pozbawione możliwości otwierania. Są one przez to znacznie tańsze od zwykłych rozwiernych czy rozwierno-uchylnych okien (różnica w cenie wynosi nawet do 40%).
To jednak nie koniec ich zalet – dzięki bezpośredniemu wstawieniu pakietu w ramę okienną, FIX-y charakteryzują się rewelacyjnymi właściwościami izolacyjnymi. Żadne okno otwierane nie jest w stanie osiągnąć takiego współczynnika przenikalności cieplnej (Uw), jakie znajdziemy w szkleniu stałym.
Jeśli więc nie zależy nam na tym, by okna w narożach były otwierane, śmiało możemy postawić na FIX-y, tym samym znacząco redukując koszty. Pamiętajmy jednak o jednym, dość istotnym szczególe: stałe przeszklenia wymagają dostępu z zewnątrz w celu ich umycia – najlepiej montować je więc na parterze.
Gdzie sprawdzą się okna narożne?
Właściwie wszędzie tam, gdzie będą pasować do aranżacji wewnątrz i elewacji jednocześnie. Stosuje się je raczej w nowoczesnych domach charakteryzujących się minimalizmem i dominacją prostych linii.
Również przestronne, jasne wnętrza stanowią naturalne otoczenie dla okien narożnych. Niezależnie od funkcji pomieszczenia, duże przeszklenie otwarte na dwie strony świata to dobry pomysł. W kuchni optycznie powiększy przestrzeń, w gabinecie zapewni światło niezbędne do pracy, w salonie zaś wpłynie na estetykę pomieszczenia. Pamiętajmy, że sporo zależy od tego, jaki widok będzie rozpościerał się za oknem – weźmy to pod uwagę w trakcie planowania budowy oraz rozmieszczania okien.
źródło: oknoplast.com.pl